Donate

BUSHCRAFT I SURVIVAL

 • fot. 1

  Rdestowiec - wycinaj i korzystaj. Okazja dla bushcrafterów i skautów.

  Ten obcy naszej strefie gatunek, rozprzestrzenia się coraz bardziej i zasiedlając nowe obszary zagraża rodzimej florze, przez co w środowisku naturalnym uważa się go za gatunek niepożądany i zaleca usuwanie go, także przez niszczenie mechaniczne! Zatem bushcrafterzy, survivalowcy, skauci - do dzieła!

 • QUINOX_bushcraft_survival.JPG

  BUSHCRAFT A SURVIVAL - idea i punkty styku

  Wykład mojego autorstwa, wygłoszony w trakcie Spotkania z Survivalem (konferencja SPSS), w dniu 18.01.2014 w Warszawie.

 • Image000a.JPG

  Niecenie ognia krzesiwem tradycyjnym

  Małe ćwiczenie w nieceniu ognia krzesiwem tradycyjnym. Bo trenować trzeba regularnie.

 • 281.JPG

  Alternatywne schronienie - test koperty na pianino

  Ponieważ teraz jest idealna pogoda by to zrobić, postanowiłem że wypróbuję jak spisuje się taka koperta w terenie. Rozłożyłem ją w lesie, raczej na prędce, bez specjalnego przygotowania ani staranności. Zależało mi na szybkim przekonaniu się o jej skuteczności lub bezużyteczności. Oto kilka wniosków.

 • Łzawniczka kustrzebkowata

  Zimowe wędrówki - Co zjadł krogulec i jaki kolor mają leśne łzy.

  Podobno mamy zimę. Tak przynajmniej mówią w mediach i tak wynika z kalendarza. Nie jest to jednak zima, jakiej należałoby się spodziewać, wspominając dziecięce lata. Za to można na własne oczy przekonać się jak piękne są leśne... łzy.

 • tobuildafire.jpeg

  "Rozniecić ogień" - Jack London

  "... Człowiek przegrywał bitwę z zimnem. Mróz przenikał ze wszystkich stron w głąb jego ciała. Myśl o tym dała mu znów ostrogę, lecz nim zdążył przebiec sto stóp, potknął się znowu i runął do przodu. Była to ostatnia fala paniki. Człowiek usiadł na śniegu i odzyskując oddech i panowanie nad sobą doszedł do wniosku, że śmierć należy przyjąć z godnością."

 • grzyby0.JPG

  Jesienne wędrówki - cztery fajne grzybki

  Jesień jest tą porą roku, która z grzybami kojarzy nam się najbardziej. W moim lesie najwięcej jest grzybów nadrzewnych. Zazwyczaj przez współczesnych są ignorowane, jeśli wyjątkowo ładne - są zauważane... Ale "przetrąceni" zrobią z nich użytek ;). Zapraszam zatem do spotkania z czterema bardzo fajnymi grzybkami.

 • galasy1.jpeg

  Jesienne wędrówki - galasy.

  No i cóż nam po tych galasach? Spacerowiczom na niewiele się zdadzą, ot ciekawostka przyrodnicza - choć i to nie wszystkich zainteresuje, jak znam życie. W końcu to nie mecz piłki nożnej. Jednak dla tych nieco "przetrąconych" będą wcale przydatne.