Donate

Żarnowiec

QUINOX » Żarnowiec

 
Żarnowiec miotlasty - niewielki krzew, który możemy spotkać na suchych i często piaszczystych stanowiskach. Na Mazowszu napotkać go można na naturlanych wydmach. W okresie kwitnienia (V-VI) przyciąga wzrok intensywnie, głęboko żółtymi kwiatami, którymi bywa gęsto obsypany - aż miło popatrzeć :-).

Od wieków wykorzystywany w gospodarstwie i jako roślina lecznicza. W#bushcrafcie szczególnie przydatne są jego witki (gałązki) - można z nich zrobić (jak dawniej) biwakowo-obozową miotłę, kropidło lub rózgę. Witkami można również spokojnie związywać pionierkowe konstrukcje, gdyż są elastyczne i mocne. Świetnie też nadaje się na pozyskanie włókien, a z nich można wyplatać sznurki, a nawet wytwarzać zgrzebne tkaniny, np. na worki. Oczywiście tkanie w terenie wymaga raczej większego zaangażowania, ale wyplecenie sznurka to sama przyjemność.

Na biwaku, lub w czasie wiosennej wędrówki, jego kwiaty i zielone gałązki utarte na papkę lub rozmoczone w gorącej wodzie przyniosą ulgę, łagodząc ból, kiedy przyłożymy je na obolałe rany i owrzodzenia. 

Nie wszystkim obserwatorom, kwiaty żarnowca sprawiają rzeczywistą przyjemność estetyczną - przyjmowany więc bywa także w innej postaci przez amatorów wrażeń urojonych.

fot. Mazowiecki PK, maj 2015 r.
 
zapraszam na G+